close
تبلیغات در اینترنت
اسرار قلبی نماز

بچه های مسجد

اسرار قلبی نماز آداب نماز از منظر شهید ثانی چاپ نخست کتاب «اسرار نماز» تالیف زین‌الدین‌بن علی‌بن احمد شامی عاملی معروف به «شهید ثانی» به كوشش ناصر باقری بیدهندی از سوی انتشارات میثم تمار منتشر شد. این كتاب ترجمه یكی از آثار شهید ثانی است كه اسرار قلبی، نكات، آداب و روش باطنی نماز را تبیین می‌كند. به گزارش ایبنا، این اثر كه عظمت شأن نماز را بیان می‌كند، با شرح اهمیت حضور قلب در نماز، اسرار مقصوده از نماز را معرفی می‌كند. همچنین نتایج مترتبه بر…

پیامبر اكرم(ص)فرمود : یا اَباذَرَ اِنَّ اللهَ تَعالی یُعْطیكَ ما دُمْتَ جالِساً فِی الْمَسْجِدِ بِكُلِّ نَفَسٍ تَنَفَّسَ فیه دَرَجَةً فِی الْجَنَّةِ ای ابوذر! تا زمانی كه در مسجد نشسته ای، خداوند برای هر نفسی كه می كشی، درجه ای از بهشت برایت پاداش می دهد
جستجوگر پیشرفتهاسرار قلبی نماز

آداب نماز از منظر شهید ثانی

اسرار نماز

چاپ نخست کتاب «اسرار نماز» تالیف زین‌الدین‌بن علی‌بن احمد شامی عاملی معروف به «شهید ثانی» به كوشش ناصر باقری بیدهندی از سوی انتشارات میثم تمار منتشر شد. این كتاب ترجمه یكی از آثار شهید ثانی است كه اسرار قلبی، نكات، آداب و روش باطنی نماز را تبیین می‌كند.

به گزارش ایبنا، این اثر كه عظمت شأن نماز را بیان می‌كند، با شرح اهمیت حضور قلب در نماز، اسرار مقصوده از نماز را معرفی می‌كند. همچنین نتایج مترتبه بر نماز حقیقی را یادآور می‌شود، طریق پیدا كردن اقبال قلبی را بر خدای تعالی در همه عبادات به ویژه در نماز كه معراج مومن و ستون دین است، نشان می‌دهد.

اثر حاضر، ترجمه‌ای از متن عربی كتاب «تنبیهات علیه» معروف به «اسرارالصلاة»، تالیف شهید ثانی(ره) است كه جلالت شأن او و عظمت تالیفاتش مستغنی از شرح، بیان و بی‌نیاز از اقامه دلیل و برهان‌اند.

به دلیل آن كه اصل كتاب كه از مشاهیر تالیفات شهید(ره) است به زبان عربی به رشته تحریر درآمده و در اواخر دوره سلاطین صفویه، یكی از فضلاء موسوم به محمدصالح‌بن صادق واعظ(ره) به ترجمه آن پرداخته و در پاره‌ای موارد چیزی بر ترجمه اصل كتاب افزوده است.

این اثر كه عظمت شأن نماز را بیان می‌كند، با شرح اهمیت حضور قلب در نماز، اسرار مقصوده از نماز را معرفی می‌كند

شهید ثانی در آغاز كتاب خود نوشته است: «در این کتاب، اندكی از اسرار نماز و منتخبی از آداب آن را ذكر می‌كنیم که اكثر آنها در اخبار اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) وارد شده است. اما باید دانست که این مجموعه، نمونه و سرمشقی است كه نمازگزار دقیقه‌شناس و مومن خرده‌بین با رعایت آنها، نسبت به اسرار الهی آگاهی یافته و به همان نسبت، درهای فیض الهی بر قلبش باز می‌شود.

اگر چه این موارد در کتب بزرگان دیگری نیز ذکر شده است اما نه به صورت کامل و دسته‌بندی شده؛ من به وسیله جمع‌آوری و تالیف این رساله و نظم و ترتیب مطالب آن، در ثواب كسانی كه به آن عمل کرده و بهره ببرند، شریك هستم؛ زیرا آن‌ها را به آن فواید رهبری كرده‌ام.»

شهید ثانی از ستارگان درخشان آسمان فقاهت و از مفاخر اسلام و برجسته‌ترین علمای امامیه در قرن دهم هجری است كه در اكثر علوم متداول، از فقه و اصول و تفسیر و كلام و فلسفه و عرفان و نجوم و طب تبحر داشته در تقوا و تحقیق و شهره آفاق است. زندگی علمی پرنشاط و سراسر تكاپوی او بركاتی را برای دنیای اسلام به ارمغان آورده است. از ایشان كراماتی در كتاب‌های مربوطه جای دارد.

شهید ثانی از ستارگان درخشان آسمان فقاهت و از مفاخر اسلام و برجسته‌ترین علمای امامیه در قرن دهم هجری است كه در اكثر علوم متداول، از فقه و اصول و تفسیر و كلام و فلسفه و عرفان و نجوم و طب تبحر داشته است

او در دهكده «جبع» در منطقه جبل عالم در لبنان جنوبی در خانواده‌ای روحانی متولد شد. نیاكانش از پدر تا جد ششم و نیز فرزندان و بسیاری از نوادگان در شمار عالمان بزرگ شیعه بوده‌اند.

در 9 سالگی پس از آن كه روخوانی قرآن را فرا گرفت، تحصیلات خود را در مسقط‌الرأس آغاز كرد و در روستای میس لبنان ادامه داد. پس از آن در اواخر سال 933 هجری قمری به دنبال ارتحال استادش(شیخ علی‌بن عبدالعالی میسی) به «كرك نوح» رفت و تا سال 934 هجری قمری در آن جا ماند. سپس از آن جا به زادگاهش بازگشت و تا سال 937 هجری قمری به كارهای علمی ـ دینی اشتغال داشت.

در این سال، عشق به دانش، او را به سوی دمشق رهسپار كرد و در آن دیار برخی از متون فلسفی و هیات را نزد شمس‌الدین محمد مكی ـ‌ كه همنام شهید اول است ‌ـ و كتاب الشاطبیة و قرائات مختلف را نزد شیخ احمدبن جابر آموخت. وی مجددا به زادگاه خود برگشت و سال‌های 938 تا 941 هجری قمری را به سر برد و در آن جا به مطالعه و درس و بحث علوم اشتغال داشت.

نبوغ علمی و دانش سرشار شهید ثانی سبب شد تا به سرعت، به چهره‌‌ای صاحب‌نظر و برخودار از استقلال در استدلال و استنباط و اجتهاد تبدیل شود

سپس سال 942 هجری قمری عازم دمشق شد و نزد شیخ شمس‌الدین محمدبن طولون دمشقی حنفی به كسب فیض پرداخت. سپس از دمشق راهی مصر شد و پس از 18 ماه توقف و بهره‌گیری علمی از رجال برجسته آن دیار به حج مشرف شد و آن گاه به زادبوم خود بازگشت.

نبوغ علمی و دانش سرشار وی سبب شد سال 944 هجری قمری، جوانی صاحب‌نظر و برخودار از استقلال در استدلال و استنباط و اجتهاد شد. از سال 948 هجری قمری به بعد شهرت بیشتری یافت و به رتبه استادی رسید و توانست شاگردان بسیاری پرورش دهد. او برای حج و زیارت ائمه اطهار(ع) به عربستان و عراق و نیز بیت‌المقدس سفر كرد و در این سفرها با بعضی از دانشمندان شیعه و سنی ملاقات كرد و از مصاحبت با آنان استفاده برد.

او در اواخر سال 951 هجری قمری به تركیه رفت و مدت سه ماه و نیم در آن جا اقامت كرد. در آن جا رساله‌ای فقهی در ظرف 18 روز نوشت كه مورد توجه قاضی عسكر تركیه (قاضی‌زاده رومی) واقع شد و به ریاست مدرسه علمیه نوریه شهر بعلبك برگزیده شد و پنج سال به تدریس فقه پنج مذهب پرداخت و مشهور خاص و عام شده و مورد حسد دشمنان قرار گرفت.

شهید ثانی رساله‌ای فقهی در ظرف 18 روز نوشت كه مورد توجه قاضی عسكر تركیه (قاضی‌زاده رومی) واقع شد و به ریاست مدرسه علمیه نوریه شهر بعلبك برگزیده شد

او در زندگانی خود، هیچ‌گاه از كوشش و جهد باز نایستاد و در پرتو سعی فراوان و با پشتكار شایسته، توانست با قلم موشكافانه‌اش، مشكلات فراوان علمی را بگشاید و پرده ابهام از چهره مطالب برگیرد و در زمینه‌های گوناگون تاثیر عمیقی در جهات عملی و فرهنگی جهان اسلام به جا گذارد و دانش‌پژوهان را مرهون خدمات علمی خود سازد.

رجال شناسان و تذكره ‌نویسان در كتاب‌های خود از او فراوان تجلیل كرده و مقام فضل و علم و دیانت و تقوای آن شهید والامقام را وصف و بیان كرده‌اند و موقعیت او را در جهان تشیع، شرح داده‌اند و از آثار علمی و تالیفات بی‌شمار او سخن گفته‌اند.

اشتغالات مهم شهید ثانی، نوشتن كتاب بود. وی قلمی توانا و متین و نثری زیبا و شعری لطیف داشت. در طول عمر كوتاه و پربركت خود، حدود 70 كتاب و رساله در موضوعات مختلف فقه و اصول و كلام و نحو... نوشت كه همه از نبوغ، دانش فراوان، دقت‌نظر، احاطه، ابتكار و حسن سلیقه او حكایت می‌كنند. غالب این آثار از زمان تالیف تاكنون مورد استفاده بوده و ‌اكنون نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. خلق این همه اثر، با وجود سفرها و سپری شدن بیشتر اوقات شهید ثانی در افتاء و قیام به امور مهم دینی و اجتماعی، اعجاب برانگیز است.

چاپ نخست کتاب «اسرار نماز» در شمارگان 1200 نسخه، 224 صفحه و بهای 40000 ریال راهی بازار نشر شده است.

منبع : http://www.tebyan.net


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط5 نفر مجموع امتیاز : 5

:: بازدید : 54
:: موضوعات: سوالاتی پیرامون نماز , نماز از دیدگاه بزرگان دینی , داستان ها و روایات نماز ,
:: مطالب مرتبط: آخرین نماز شما قبل از مُردنتان ! , نمازهاى مستحبى قسمت هفتم , راهکار دستیابی به عالی‌ترین مرتبه نماز , نماز احتیاط , شروط هشتگانه برای شکسته خواندن نماز , کسی که نمازش نماز نیست , لباس ها هم مثل آدم ها نماز می خوانند !! , آیا فرشتگان هم نماز می خوانند؟ , حکمت خواب ماندن برای نماز شب , حقيقت نماز ,
:: برچسب ها: اسرار قلبی نماز ,
اطلاعات پست
نویسنده : امیرحسین خدایاری
تاریخ : [دوشنبه 16 دي 1392 ] [ 11:14]
نظرات
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط رضا در تاریخ 1392/1/12 و 11:40 دقیقه ارسال شده

از اين مطلبت هم پندي گرفتيم
ممنون


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب
پست ثابت تاریخ : شنبه 13 مهر 1392
داستان کوتاه و زیبای حجاب تاریخ : دوشنبه 30 تیر 1393
داستان شیخ و تبلت غوغل نکسوز تاریخ : چهارشنبه 25 تیر 1393
داستان کوتاه فقط یه کم! تاریخ : جمعه 20 تیر 1393
داستان کوتاه صد معشوقه تاریخ : یکشنبه 15 تیر 1393
حجاب از دیدگاه امام صادق ( علیه السلام) تاریخ : چهارشنبه 11 تیر 1393
خاطره ی حجاب تاریخ : دوشنبه 09 تیر 1393
حجاب مایه‌ى تشخص و آزادى زن است تاریخ : سه شنبه 03 تیر 1393
چهل حدیث در مورد حجاب زن و مرد تاریخ : سه شنبه 27 خرداد 1393
شعر در مورد حجاب تاریخ : چهارشنبه 21 خرداد 1393
آیا حجاب برتر یعنی چادر ؟ تاریخ : جمعه 16 خرداد 1393
شعر در مورد حجاب تاریخ : چهارشنبه 07 خرداد 1393
راهكارهاي قراني براي جلوگيري از بدحجابي و بي حجابي تاریخ : جمعه 02 خرداد 1393
حجاب وبهشت تاریخ : یکشنبه 28 اردیبهشت 1393
حدود حجاب اسلامی برای بانوان از نظر قرآن كریم تا چه حد است؟ تاریخ : شنبه 27 اردیبهشت 1393
user خوش آمدید مهمان
progress عضو شوید

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور ؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
نماز
ماه مبارک رمضان
امامان معصوم
روز قدس
عفاف و حجاب
اخلاق اسلامی
سبک زندگی
مسجد
مقاومت اسلامی
حقوق بشر اسلامی
روزه داری
اکرام
اعیاد
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
امت اسلام
براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.

کدام مطالب سایت را بیشتر می پسندید؟

آمار مطالب آمار مطالب
تعدا کل مطالب تعدا کل مطالب : 345
تعدا کل نظرات تعدا کل نظرات : 143
آمار کاربران آمار کاربران
کاربران آنلاین کاربران آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 36

اعضای آنلاین اعضای آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 129
بازدید دیروز بازدید دیروز : 22
ورودی گوگل امروز ورودی گوگل امروز : 2
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته بازدید هفته : 209
بازدید ماه بازدید ماه : 1,398
بازدید سال بازدید سال : 1,398
بازدید کلی بازدید کلی : 101,601

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.172.221.7
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :