close
تبلیغات در اینترنت
مطالعه به جای نماز شب

بچه های مسجد

مطالعه به جای نماز شب عصر روز عرفه با این كه براى درس اهمیت فوق العاده اى قائل بود كلاسها را تعطیل مى كرد تا طلاب دعاى ((عرفه )) بخوانند. براى محصلین پیك نیك مسجد ((جمكران )) تشكیل مى داد تا در آن مسجد دعا و نماز برگزار شود، محبوبترین و والاترین ، محصل مدرسه متهجدترین ها بودند نه درس خوان ترین ها شهید قدوسى و اهمیت به نماز شب درباره او نوشته اند: ایشان حتى به مستحبات و مكروهات بسیار اهمیت مى داد. نماز شب را براى روحانى لازم مى دانست یك شب در مسجد گوهرشاد با نگرانى خاصى مى فرمود: برایم بسیار ناگوار…

پیامبر اكرم(ص)فرمود : یا اَباذَرَ اِنَّ اللهَ تَعالی یُعْطیكَ ما دُمْتَ جالِساً فِی الْمَسْجِدِ بِكُلِّ نَفَسٍ تَنَفَّسَ فیه دَرَجَةً فِی الْجَنَّةِ ای ابوذر! تا زمانی كه در مسجد نشسته ای، خداوند برای هر نفسی كه می كشی، درجه ای از بهشت برایت پاداش می دهد
جستجوگر پیشرفتهمطالعه به جای نماز شب

مطالعه به جای نماز شب
عصر روز عرفه با این كه براى درس اهمیت فوق العاده اى قائل بود كلاسها را تعطیل مى كرد تا طلاب دعاى ((عرفه )) بخوانند. براى محصلین پیك نیك مسجد ((جمكران )) تشكیل مى داد تا در آن مسجد دعا و نماز برگزار شود، محبوبترین و والاترین ، محصل مدرسه متهجدترین ها بودند نه درس خوان ترین ها

شهید قدوسى و اهمیت به نماز شب

درباره او نوشته اند: ایشان حتى به مستحبات و مكروهات بسیار اهمیت مى داد. نماز شب را براى روحانى لازم مى دانست یك شب در مسجد گوهرشاد با نگرانى خاصى مى فرمود: برایم بسیار ناگوار و غیر منتظره بود كه شنیدم یكى از اساتید مدرسه ((حقانى )) مقید به نماز شب نیست . با ایشان صحبت كردم . معلوم شد سبكى معده را در شب رعایت نمى كند .

بار دیگر مى فرمود: ما وقتى در نهاوند بودیم سال یك بار به صورت خانوادگى منزل یكى از آشنایان دعوت مى شدیم من پس از تكرار چند نوبت دیدم همان شبى كه ما در آن مهمانى غذا مى خوریم نماز صبح روز بعد به آخر وقت كشیده مى شود (و موفق به نماز شب نمى شوم ) متوجه شدم در اموال آن شخص اشكالى وجود دارد.(1)

 

كمتر مجلسى بود كه قدوسى در آن نتواند خواب و بستر گرم را رها كرده ، براى نماز شب از آن بگذرد، در آینده از خیلى چیزها نخواهد گذشت ... او ریا را آفت اخلاص مى دانست و در عین حال مى گفت : گاهى شیطان با همین حربه ریا نفس را بر شما حاكم مى سازد و به اسم این كه شاید ((ریا شود)) مانع نماز شب شما مى شود و جلو مناجات و دعاى شما را مى گیرد.

حضرت آیه الله العظمى خمینى مى فرمودند: نماز شب وقت چندانى نمى گیرد و بدین وسیله ضرورت تعبد را در كنار تعمم گوشزد مى كرد او مى گفت طلبه اى كه هنگام نماز شب بیدار باشد و نماز شب نخواند از اشرار خواهد بود.

عصر روز عرفه با این كه براى درس اهمیت فوق العاده اى قائل بود كلاسها را تعطیل مى كرد تا طلاب دعاى ((عرفه )) بخوانند. براى محصلین پیك نیك مسجد ((جمكران )) تشكیل مى داد تا در آن مسجد دعا و نماز برگزار شود، محبوبترین و والاترین ، محصل مدرسه متهجدترین ها بودند نه درس خوان ترین ها. هنگامى كه برخى دوستان مدرسه مطرح مى كردند، اگر به جاى نماز شب و دعا به مطالعه پرداخته شود، و بهتر خواهد بود مى گفت مطرح مى كردند، اگر به جاى نماز شب و دعا به مطالعه پرداخته شود، و بهتر خواهد بود مى گفت ولى حضرت آیه الله العظمى خمینى مى فرمودند: نماز شب وقت چندانى نمى گیرد و بدین وسیله ضرورت تعبد را در كنار تعمم گوشزد مى كرد او مى گفت طلبه اى كه هنگام نماز شب بیدار باشد و نماز شب نخواند از اشرار خواهد بود.

 

قسمتى از سفارش ملا حسینقلى همدانى :

البته از غذاى حرام فرار كن مخور مگر حلال ، غذا را كم بخور و زیاد مخور. یعنى زیاده بر حاجت بنیه مخور. نه چندان بخور كه تو را سنگینى بكند و از عمل باز دارد و نه چندان كم بخور كه ضعف آورده و به سبب ضعف از عبادت مانع شود و هر قدر بتوانى روزه بگیرد به شرطى كه شب جاى روز را پر نكنى .

 

الحاصل ، غذا به قدر حاجت بدن ، ممدوح ، و زیاد و كم هر دو مذموم است . شروع به نماز كن با قلب پاك از حقد و حسد و غل و غش ‍ مسلمانان ، لباس و فرش و مكان نمازت باید مباح باشد اگر چه مكان غیر محل جبهه نجس بودنش به نجاست غیر متعدیه نماز را باطل نمى كند ولى نبودنش بهتر است و بایست به نماز به گونه ایستادن بنده در حضور مولاى جلیل با گردن كج و قلب خاضع و خاشع و بعد از فریضه صبح هفتاد بار استغفار كردن . و تسبیح سیده نساء حضرت زهرا علیه السلام را بعد از فریضه ترك نكن و هر قدر بتوانى لا اقل یك جزء قرآن با احترام و وضو و خضوع و خشوع بخوان و در بن خواندن حرف مزن مگر در مقام ضرورت ... و از یاد مرگ غافل مشو و دست بر گونه راست گذاشته با یاد خدا بخواب (مثل میت در قبر) و از وصیت كردن غافل مشو و ذكر مبارك لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الضالمین از علم طبیعت خارج مى شود.

 

میرزا جواد آقا ملكى در كتاب اسرارالصلوة خود مى نویسد:(2) این حرف ها را بپذیر و انكار نكن . خدا را شاهد مى گیرم كه من از متهجدین و شب زنده داران كسى را مى شناسم كه به هنگام سحر صداى فرشته اى كه او را بیدار مى كند مى شنود با لفظ ((آقا)) به او خطاب مى كند و آن شخص با این سخن بیدار مى شود و به نماز شب مى ایستد.(3)

 

یكى از كسانى كه مرحوم ملكى را زبارت كرده و از او بهره برده مى گوید: حاج میرزا جواد آقا روزى پس از پایان درس عازم حجره یكى از طلبه ها كه در مدرسه دارالشفا بود شد و من در خدمتش بودم به حجره آن طلبه وارد شد و پس از بجاى آوردن مراسم احترام و اندكى جلوس برخاست و حجره را ترك كرد و هدف از این دیدار را پرسیدم در پاسخ فرمودند:

 

شب گذشته هنگام سحر فیوضاتى بر من افاضه شد كه فهمیدم از ناحیه خودم نیست و چون توجه كردم دیدم این آقاى طلبه به تهجد برخاسته و در نماز شبش به من دعا مى كند و این فیوضات اثر دعاى اوست این بود كه به خاطر سپاسگزارى از عنایتش به دیدارش ‍ رفتم .(4)

________________

منابع:

1- یاد نامه شهید آیه الله قدوسى (ایشان متصدى مدرسه حقانى قم بود.

2- سیماى فرزانگان ص 60

3- كتاب سیماى فرزانگان ص 64 - 67. صاحب كتاب احتمال مى دهد این شخص خودش ‍ باشد كه از بیم توهم خودستایى با این عبارت بیان مى كند.

4- كتاب سیماى فرزانگان ص 64 - 67. صاحب كتاب احتمال مى دهد این شخص خودش ‍ باشد كه از بیم توهم خودستایى با این عبارت بیان مى كند.

منبع : http://www.tebyan.net


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط5 نفر مجموع امتیاز : 5

:: بازدید : 76
:: موضوعات: نماز از دیدگاه بزرگان دینی , داستان ها و روایات نماز ,
:: مطالب مرتبط: نماز در روایات , مواظبت بر اوقات نماز , کسی که نمازش نماز نیست , روایات مربوط به نماز , نماز به نمازگزار چه می گوید؟ , حقيقت نماز , راهکارهای هشتگانه توجه به نماز , اسرار قلبی نماز , نماز قضای پدر به عهده پسر بزرگتر!! , وجوه شباهت نماز به قیامت ,
:: برچسب ها: مطالعه به جای نماز شب ,
اطلاعات پست
نویسنده : امیرحسین خدایاری
تاریخ : [سه شنبه 01 بهمن 1392 ] [ 23:12]
نظرات
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب
پست ثابت تاریخ : شنبه 13 مهر 1392
داستان کوتاه و زیبای حجاب تاریخ : دوشنبه 30 تیر 1393
داستان شیخ و تبلت غوغل نکسوز تاریخ : چهارشنبه 25 تیر 1393
داستان کوتاه فقط یه کم! تاریخ : جمعه 20 تیر 1393
داستان کوتاه صد معشوقه تاریخ : یکشنبه 15 تیر 1393
حجاب از دیدگاه امام صادق ( علیه السلام) تاریخ : چهارشنبه 11 تیر 1393
خاطره ی حجاب تاریخ : دوشنبه 09 تیر 1393
حجاب مایه‌ى تشخص و آزادى زن است تاریخ : سه شنبه 03 تیر 1393
چهل حدیث در مورد حجاب زن و مرد تاریخ : سه شنبه 27 خرداد 1393
شعر در مورد حجاب تاریخ : چهارشنبه 21 خرداد 1393
آیا حجاب برتر یعنی چادر ؟ تاریخ : جمعه 16 خرداد 1393
شعر در مورد حجاب تاریخ : چهارشنبه 07 خرداد 1393
راهكارهاي قراني براي جلوگيري از بدحجابي و بي حجابي تاریخ : جمعه 02 خرداد 1393
حجاب وبهشت تاریخ : یکشنبه 28 اردیبهشت 1393
حدود حجاب اسلامی برای بانوان از نظر قرآن كریم تا چه حد است؟ تاریخ : شنبه 27 اردیبهشت 1393
user خوش آمدید مهمان
progress عضو شوید

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور ؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
نماز
ماه مبارک رمضان
امامان معصوم
روز قدس
عفاف و حجاب
اخلاق اسلامی
سبک زندگی
مسجد
مقاومت اسلامی
حقوق بشر اسلامی
روزه داری
اکرام
اعیاد
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
امت اسلام
براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.

کدام مطالب سایت را بیشتر می پسندید؟

آمار مطالب آمار مطالب
تعدا کل مطالب تعدا کل مطالب : 345
تعدا کل نظرات تعدا کل نظرات : 143
آمار کاربران آمار کاربران
کاربران آنلاین کاربران آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 35

اعضای آنلاین اعضای آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 28
بازدید دیروز بازدید دیروز : 28
ورودی گوگل امروز ورودی گوگل امروز : 4
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 5
بازدید هفته بازدید هفته : 203
بازدید ماه بازدید ماه : 400
بازدید سال بازدید سال : 6,404
بازدید کلی بازدید کلی : 99,625

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 52.91.245.237
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :